Az uniós versenyképesség növeléséről, az energiaárak csökkentéséről és a beruházások fellendítéséről állapodtak meg a tagállamok az Európai Tanács csütörtöki csúcstalálkozóján. Az adminisztratív terhek enyhítésével, a tőkepiaci unió kiteljesítésével és egy valódi energiaunió kiépítésével kívánják erősíteni az európai gazdaságot. Kiemelt célként fogalmazták meg a kkv-k támogatását, a tiszta ipar fejlesztését és az innováció ösztönzését olyan stratégiai ágazatokban, mint az AI és a kvantumtechnológia a versenyképességi blokkot lezáró zárónyilatkozatban. A mostani csúcs lényegi kérdéseiben Orbán Viktor miniszterelnök is az uniós fősodorral tartott, csak Ukrajna támogatásában vétózott, amely nem is igazán kapott főszerepet.
Az Európai Bizottság a tőkepiaci integráció kapcsán hatékonyabb és összehangoltabb felügyeleti rendszert szorgalmaz, azonban a központosított felügyelet kérdésében egy kiszivárgott tervezett alapján úgy tűnik, engedni kényszerül a kisebb tagállamok kérésének - közölte az Euractiv.
Orbán Viktor ma reggel a Kossuth Rádiónak adott interjújában többek között az európai tőkepiaci unió fontosságáról beszélt. A miniszterelnök elmondta, hogy Magyarország támogatja a tőkepiaci uniót, és kitörési pontot lát ebben az európai gazdaság számára. De mi ez valójában? Mennyire új ötlet, és miért támogatja a magyar kormány, amelyik jellemzően erős nemzetállamok szövetségeként látja szívesen Európát, és a szabályozási kérdéseket a legtöbb témában tagországi szinten tartaná.
Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (Esma) ambiciózus célokat tűzött ki a pénzügyi szabályozás egyszerűsítésére és az uniós piacok harmonizálására, de erős ellenállásba ütközik a nemzeti felügyeletek részéről. A kezdeményezés a bürokrácia csökkentését és az amerikai SEC-hez hasonló felügyeleti rendszer kialakítását célozza, de komoly finanszírozási és politikai akadályokkal kell szembenéznie – írja a Financial Times. Az intézkedések fontosak lehetnek az EU 8-10 ezer milliárd eurónyi magán befektetési tervének végrehajtásához, a tőkepiaci unióhoz.
Az Európai Unió pénzügyi szolgáltatásokért felelős biztosa, Maria Luis Albuquerque nyitott arra, hogy egy „vállalkozó kedvű koalíció” haladjon előre a tőkepiaci unió megvalósításában, anélkül, hogy minden tagállam egyhangú támogatását megvárnák. A kezdeményezés célja az európai vállalatok finanszírozási lehetőségeinek bővítése és a közel ezermilliárd eurós befektetési hiány csökkentése.
Az Európai Bizottság szerdán mutatja be a Versenyképességi Iránytű (Competitiveness Compass) nevű gazdaságélénkítő programját, amely az elkövetkező öt évre határozza meg az EU gazdaságpolitikai irányait – írja a Politico. Egy a Portfolio által látott bizottsági előterjesztés szerint az egyik legfontosabb intézkedés a zöld szabályozások egyszerűsítése lesz, amelynek célja a vállalatok adminisztratív terheinek csökkentése, valamint jóval előrébb hozzák a tőkepiaci unió bevezetését is.
Európa modellje, amely egyensúlyra törekvő életmódot és erős szociális rendszereket helyez előtérbe, jelentősen különbözik az Egyesült Államoktól, ezért a közvetlen összehasonlítások félrevezetőek. Szükség van a megújuló energiába és a technológiai innovációba történő stratégiai beruházásokra, hogy növeljük Európa versenyképességét. Az olyan kihívások ellenére, mint a magasabb energiaárak és a védelmi kiadások, Európa növelheti versenyképességét és jelentős gazdasági szinergiákat érhet el, ha a magas megtérülésű beruházásokra összpontosít, és befejezi például a tőkepiaci unióhoz hasonló kezdeményezéseket – többek között ezekről beszélt Solveigh Hieronimus, a McKinsey & Company vezető partnere a Portfolio-nak adott interjúban.
A magyar EU-elnökség időszakában számos kényes területet sikerült előmozdítani, köztük az illegális migráció kezelését, a Schengen-bővítést, valamint a tőkepiaci unió és a versenyképesség erősítését célzó jogalkotási folyamatokat. Miközben a nemzetközi sajtóban jelentek meg kritikus hangok, a brüsszeli magyar állandó képviselet eredményesen tudott együttműködni az Európai Bizottsággal. Az Európai Parlament és az uniós végrehajtó testület késedelmes felállása is lassította a munkafolyamatokat, ezzel együtt is a magyar elnökség több jelentős politikai megállapodást ért el. A schengeni bővítés különösen nagy siker, amelynek hatása január elsejétől kézzelfoghatóvá válik” – többek között ezekről a témákról beszélt a Portfolio-nak adott interjúban Ódor Bálint, Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletének nagykövete.
Az Európai Tanács és az Európai Parlament ideiglenes megállapodásra jutott a pénzügyi benchmarkokra (másnéven: referenciamutató) vonatkozó szabályozás reformjáról csütörtök éjszaka. Az új szabályok jelentősen csökkenthetik a vállalati adminisztratív terheket, különösen a kkv-k számára, miközben a kritikus fontosságú benchmarkokat továbbra is szigorú kontroll alatt tartják majd. A reformok célja a pénzügyi piacok stabilitásának növelése és a rendszer átláthatóbbá tétele. Ez pedig az uniós versenyképességre is kihathat, miközben egy újabb lépés a tőkepiaci unió fokozatos kiépítésére.
Az Európai Unió Tanácsa megállapodásra jutott a pénzügyi adatok hozzáférését és megosztását szabályozó FiDA-keretről, amely komoly előrelépés a tőkepiaci unió létrehozásában, és a magyar EU-elnökség egyik első látható sikere. A szabályozás célja az egységes adatmegosztás megteremtése, amely növeli a pénzügyi szektor hatékonyságát, és javítja a fogyasztók, különösen a KKV-k és magánszemélyek helyzetét. A FiDA a személyre szabott pénzügyi termékek elérhetőségét segíti elő, miközben garantálja az adatok feletti fogyasztói ellenőrzést.
A Budapesti Nyilatkozat, amelyet az Európai Unió vezetői 2024 novemberében fogadtak el, a versenyképesség növelésére irányuló uniós stratégiák legújabb állomása. Noha a magyar kormány több tagja is áttörésként beszél róla, tartalmában szoros párhuzamot mutat a korábbi versailles-i és granadai nyilatkozatokkal. Ám néhány új súlypont is megjelenik benne, amelyek megvalósítására – brüsszeli mércével nézve kifejezetten gyorsan – lépéseket tett már az uniós intézményrendszer.
Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke óva intette az európai vezetőket attól, hogy kereskedelmi háborúba bonyolódjanak Donald Trump újraválasztott amerikai elnökkel. A Financial Timesnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a tárgyalások és az együttműködés a kulcs az európai gazdasági érdekek megvédéséhez.
Mario Draghi jelentése az európai gazdaság helyzetéről egyfajta ébresztőnek számít. De vajon az európai döntéshozók meghallják-e Draghi jelzését, vagy megnyomják a szundi gombot?
Orbán Viktor Strasbourgban ismertette a magyar uniós elnökség programját, amelynek több prioritása van a versenyképesség javításától kezdve a migráció kezelésén át a bővítéspolitikáig. A sajtótájékoztató elejét egy ember megzavarta, őt a biztonságiak leteperték és kikísérték a teremből.
A Draghi-jelentés jelentős lépés az EU gazdasági prioritásainak újragondolására, különös tekintettel az innovációra, az energiára és a biztonságra. Bár az azonnali gazdasági hatások korlátozottak lehetnek a fiskális és demográfiai akadályok miatt, a széles körű szabályozási reformok hosszú távon támogathatják a növekedést és a versenyképességet az egész EU-ban. A tagállamok között viszont heves konfliktus lehet az unió kocátkazatleépítő új stratégiája miatt – értékeli az UBS Bank az uniós versenyképességi reformcsomagot, amelyet bemutatása óta több ponton kritizált a magyar kormány.
Brüsszelben egyre inkább készülnek a jövő év elején induló lengyel soros elnökségre: igazán fontos döntéseket nem is várnak a Magyarország vezette félév hátralevő részében. Az Európai Bizottság és a tagállamok kétharmada továbbra is bojkottálja a Budapesten rendezett informális tanácsi üléseket. A fő cél az, hogy a Belgium vezetése alatt már előkészített ügyeket és dossziékat lezárják. Sokan azzal sem számolnak, hogy érdemi döntés születik az Orbán Viktor miniszterelnök által a november 8-i csúcstalálkozóra előterjesztett versenyképességi csomagnál. Mindeközben az EU ezermilliárd eurós nagy tervéről, a tőkepiaci unióról már intenzív tárgyalásokat folytatnak a lengyel kormánnyal – tudta meg a Portfolio uniós tisztviselőktől.
Az új Q3 gyártásán fog osztozni a győri és az ingolstadti üzem.
Le kellett zárni a CIA főhadiszállását.
Zajlik a magyar bankszektor legnagyobb éves találkozója.
Az amerikai kötvényhozamok meredeken emelkednek.
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?